23:32 / E Shtunë, 17 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Grekët në Athinë djegin flamurin amerikan

Policia greke u përplas me demonstruesit në Athinën qendrore, ku mijëra njerëz u mblodhën për të kujtuar përvjetorin e protestave të dhunshme në vitin 1973, pas së cilës një juntë ushtarake u rrëzua nga pushteti.

Rreth 10,000 vetë dolën në rrugë duku protestuar pranë ambasadën amerikane, raporton Reuters.

Përleshjet shpërthyen pas përfundimit të marshimit dhe disa demonstrues qëlluan policinë me gurë dhe kokteje molotovi. Flamuri i SHBA u djeg nga grekët.

Temat: