10:20 / E Martë, 02 Gusht 2022 / GF

Hapet kafeneja e kanabis në Tajlandë, fluks klientësh në ditët e para

Hapet kafeneja e parë me kanabis në Tajlandë. Kurioziteti ishte i madh. Kafeneja e kanabisit “RG420” u hap vetëm katër ditë më parë në Khao San, në një zonë të Bangkok-ut, e cila tashmë është e mbushur plot me klientë. Disa pika të tilla janë shfaqur në të gjithë kryeqytetin që kur Tajlanda e dekriminalizoi fabrikën në qershor, disa javë para se të hiqte kontrollet e lidhura me COVID mbi vizitorët e huaj.

Të ardhurit e huaj u tkurrën në 2 milion në gjysmën e parë të 2022 nga gati 40 milion në 2019, dhe pronari i RG420 Ongard Panyachatiraksa dhe të tjerë si ai i shohin kafenetë e tyre si qendrore në përpjekjet për të ringjallur një industri turizmi që kontribuoi rreth 12% në PBB para pandemisë. goditur. Ai tha se qindra e kanë vizituar kafenenë çdo ditë dhe ai ka në plan të hapë të tjera. “Evropianët, japonezët dhe amerikanët po kërkojnë Thai sativa. Kanabisi dhe turizmi janë një ndeshje”, tha Ong-ard për Reuters, duke iu referuar një lloji kanabisi. Në vitin 2018, Tajlanda u bë vendi i parë i Azisë Juglindore që legalizoi marijuanën për përdorim mjekësor. Në qershor u dekriminalizua e gjithë bima e kanabisit, raporton CNN.

Kjo ka çuar në një shpërthim në përdorimin e tij rekreativ, diçka që zyrtarët qeveritarë të cilët janë shqetësuar për efektet negative në shëndet dhe produktivitet të lidhura shpesh me përdorimin e pakontrolluar të drogës janë përpjekur ta dekurajojnë në mënyrë retroektive. “Ligji nuk mbulon përdorimin rekreativ të kanabisit dhe kështu promovimi i turizmit përqendrohet në aspekte mjekësore”, tha zëvendësguvernatori i autoritetit kombëtar të turizmit, Siripakorn Cheawsamoot.

Kundërshtimi ndaj mënyrës se si po interpretohet politika e re ka shkaktuar një farë konfuzioni, me autoritetet që përdorin rregullore të pjesshme, të tilla që ndalojnë pirjen e duhanit publik të kanabisit dhe shitjen e tij tek moshat nën 20 vjeçare. Një komision parlamentar po debaton tani një projekt-ligj për të rregulluar përdorimin e kanabisit që pritet të finalizohet në shtator dhe mund të ndikojë në kafenetë e kanabisit. Akira Wongwan, një sipërmarrëse e kanabisit mjekësor dhe një nga këshilltarët e komitetit, tha se ajo priste që përdorimi rekreativ t’i nënshtrohej ligjeve të zonimit. Në dhomën e mbushur plot me duhan në RG420 britaniku Malik Khan sapo ka përfunduar së rrotulluari një nyje. “Ky vend është i bukur dhe ka shumë për të bërë edhe këtu. Kanabisi i shtohet skenës shumë bukur”, tha 26-vjeçarja.