12:22 / E Premte, 22 Qershor 2018 / indeksADMonline

Haradinaj komenton Demarkacionin me Serbinë

Kryeministri Ramush Haradinaj, duke komentuar paralajmërimet e Presidentit Hashim Thaçi për demarkimin e kufirit me Serbinë, ka thënë se ka treguar kujdes që dialogu të trajtohet me seriozitetin më të madh.

“Demarkimi është një proces i rëndësishëm kur ndodh në mes të vendeve mike, e le ma në situatën që kemi ne me Serbinë. Për këtë arsye nuk kisha avancu më shumë se kur dhe si duhet të ndodhë”, u shpreh Haradinaj.

Tutje ai ka thënë se varet se çka kuptojmë me demarkim, një procedurë standarde, apo ashtu siç Serbia po e lajmëron-si ndarje.

Ai ka thënë që është mirë që të kenë komunikim për fazat e dialogut.