21:24 / E Mërkurë, 18 Prill 2018

Haradinaj: Vizat hiqen brenda pak javA�sh

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj A�shtA� duke qA�ndruar nA� Shkup ku edhe po zhvillohet Samiti Digjital i Ballkanit PerA�ndimor.

NdA�r tA� tjerash Haradinaj sonte ka darkuar me PA�rfaqA�suesen e LartA� tA� Bashkimit Evropian, Federica Mogherini si dhe kryeministrat e rajonit.

Haradinaj nga Shkupi ka dhA�nA� edhe njA� deklaratA� pA�r vizat ku sipas tij deri tA� liberalizimi na ndajnA� vetA�m edhe pak javA�.

a�?Kosova ka shA�nuar progres nA� shumA� procese tA� rA�ndA�sishme, tA� nevojshme pA�r integrimin e vendit nA� familjen evropiane dhe pA�r pA�rmirA�simin e jetA�s sA� qytetarA�ve tA� saj. A�shtA� njA� proces i gjatA� pA�r tA� cilin jemi tA� pA�rkushtuar si Qeveri, andaj A�shtA� e rA�ndA�sishme qA� kjo tA� vlerA�sohet dhe Kosova duhet ta marrA� liberalizimin e vizave. Kosova ka plotA�suar tA� gjitha kriteret dhe me tA� drejtA� pret qA� A�A�shtja e vizave tA� jetA� A�A�shtje javA�sh a�?, tha kryeministri Haradinaj.

Ndryshe njA� gjA� e tillA� nuk A�shtA� deklaruar nga pA�rfaqA�suesitA� BE-sA�, se Kosova ka pA�rmbushur tA� gjitha kushtet pA�r liberalizim vizash./Indeksonline/