18:20 / E Martë, 23 Janar 2018 / indeksADMonline

Hoxhaj takon Xhaferin: Zyrtarizimin e shqipes në Maqedoni nuk mund ta ndalë askush

Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj ka vazhduar me agjendën e tij të takimeve në kuadër të vizitës zyrtare në Maqedoni, ku është pritur edhe nga kryetari i parlamentit, Talat Xhaferi.

Hoxhaj dhe Xhaferi kanë folur për nevojën e bashkëpunimit edhe më të madh mes Kosovës dhe Maqedonisë, si dhe kanë diskutuar për zhvillimet e fundit dhe miratimin në parlament të ligjit për gjuhën shqipe atje.

Hoxhaj e ka përgëzuar kryeparlamentarin Xhaferi, dhe parlamentin e Maqedonisë për këtë të arritur të cilën e ka quajtur historike, duke thënë se me gjithë refuzimin e presidentit që ta nënshkruajë ligjin, zyrtarizimin e gjuhës shqipe në Maqedoni, nuk mund ta ndalë askush.

“Miratimi në parlament i ligjit për gjuhën shqipe është një e arritur historike, për çka i përgëzoj deputetët që kanë votuar dhe kryeparlamentarin Xhaferi. Me gjithë refuzimin e presidentit për ta nënshkruar, zyrtarizimin e gjuhës shqipe nuk mund ta ndalë askush. Kjo është e drejtë fundamentale e shqiptarëve të Maqedonisë”, ka thënë Hoxhaj.

Zëvendëskryeministri Hoxhaj, po ashtu, ka takuar kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti, zëvendëskryeministrin e Maqedonisë, Bujar Osmani, si dhe kryetaren e Komunës së Tetovës, Teuta Arifin.

Gjatë ditës së sotme, Hoxhaj ka zhvilluar takim edhe me kryeministrin e Maqedonisë, Zaev, ku kanë folur për mbledhjen e përbashkët të Qeverisë së Kosovës dhe Maqedonisë, dhe janë pajtuar që e njëjta të mbahet në muajin mars.

Hoxhaj po qëndron në Maqedoni për një vizitë një-ditore.

Temat: