10:44 / E Premte, 03 Gusht 2018 / k.v

Humbja në peshë rregullon diabetin e tipit 2

Në diabetin e tipit 2, pankreasi nuk prodhon insulinë të mjaftueshme, hormon që ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak. Deri kohët e fundit, besohet se diabeti zgjat për jetën, por një studim i ri sugjeron që humbja e peshës mund të dërgojë diabetin në ulje. Studiuesit tani mund të kenë mësuar se pse ndodh kjo.

Një studim i ri thotë se arsye e kësaj është humbja në peshë, transmeton Indeksonline.

Një studim i kohëve të fundit, rezultatet e të cilit u botuan vitin e kaluar në “The Lancet”, zbuluan se pothuajse gjysma e pjesëmarrësve me diabet të tipit 2 që ndoqën një program humbjeje në peshë, shënuan “humbje” të diabetit të tipit 2 deri në fund të studimit.

Tradicionalisht, specialistët mendonin për diabetin si një kusht që duhej të menaxhohej por nuk mund të shërohej, prandaj këto zbulime të reja ofrojnë një pasqyrë të re për mënyrën se si mund t’i kundërvihemi diabetit të tipit 2 duke përdorur një mjet brenda mundësive të secilit: dietë dhe zgjedhje të duhur jetese./Indeksonline/