19:16 / E Premte, 12 Korrik 2019

Ish lojtari i Stoke City, Liverpoolit dhe Anglisë, Peter Crouch është pensionuar nga futbolli

Peter Crouch ka njoftuar pensionimin e tij nga futbolli pas 21 vjetësh si një lojtarë profesionistë.

Kontrata e Crouch në Burnley ka skaduar në qershor dhe 38-vjeçari nuk ishte në gjendje të gjejë një ekip të ri, kështu që ka njoftuar largimin e tij nga futbolli, transmeton Indeksonline.

“Nëse do më thoshin se në moshën 17 vjeçare do të luaja në Kupat e Botës, do të shkoj në finale të Ligës së Kampionëve, do të fitoj Kupën FA dhe do të shënoj 100 gola në Premier Ligë, do t’ju kisha shmangur me çdo kusht”, tha Crouch në Twitter.

Karriera e Crouch filloi në Tottenham para se të shkonte në huazim me Dulwich Hamlet dhe IFK Hassleholm. Një veprim në Queens Park Rangers parapriu lëvizjet në Portsmouth, Aston Villa, Norwich në huazim, Southampton, Liverpool, Portsmouth përsëri, Tottenham, Stoke City dhe Burnley.

Sulmuesi i cili njihej edhe  për gjatësin e tij shënoi 108 gola, me rekord në Premier League prej 53 titujsh, në 468 paraqitje në ligën Angleze.

Crouch gjithashtu fitoi FA Cup në 2005-06 me Liverpoolin dhe luajti në finalen e Ligës së Kampioneve në vitin 2007./Indeksonline/.