08:33 / E Enjte, 08 Mars 2018 / indeksADMonline

Ja pse 8 Marsi njihet si festa e gruas

Dita ndërkombëtare e gruas mbahet me datën 8 mars, për të festuar arritjet e gruas përgjatë historisë në kombe të ndryshme.

Kjo ngjarje zë fill më 8 mars 1857, kur rrobalarëset e New ­York-ut u ngritën në protestë për të drejtat e tyre kundër shtypjes e shfrytëzimit të egër që u bëhej atyre dhe fëmijëve në punë.

Kurse 100 gra nga shumë vende evropiane dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të mbledhura në Kopenhagë të Danimarkës, nën kryesinë e Klara Cetkinit, vendosen që 8 Marsi të shënohet si Dita Ndërkombëtare e Grave.

Për nder të kësaj dite, nënave dhe grave u jepen dhurata të ndryshme, ku dhurata më e shpeshtë është luleje, e cila ka simbolin e respektit dhe dashurisë. Kosova të drejtën e gruas e ka të garantuar me ligj, ku në shumë institucione shtetërore, pjesëmarrja e gruas është e përcaktuar me ligje.