09:18 / E Mërkurë, 05 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Kanabisi shpëton jetën e dy vjeçares, bëhet fëmija i parë në Britani që shpëtohet nga kjo lloj droge

E vogla Jorja Emerson është bërë fëmija i parë në Britaninë e Madhe e cila është duke u trajtuar me kanabis medicinal.

Prindërit e kanë kohë që dëshpërimisht po kërkojnë një kurë për të voglën e tyre, e cila brenda një dite ka përjetuar deri në 30 sulme epileptike.

Jorja Emerson's father Robin (pictured together) persuaded a neurologist at the private Portland Hospital in London to help his daughter claiming the NHS had 'turned its back'

Kanabisi për përdorim medicinal është bërë i ligjshëm për tu përdorur më 1 nëntor, ani pse mjekët po hezitojnë ende që ta shkruajnë ata në recetat e tyre mjekësore.

Por gjendja e Jorjas është përmirësuar dhe po duket se kanabisi po ndikon, ani pse trajtimi i saj po arrin shifrën e 1000 funtave në muaj./Indeksonline/

Jorja (pictured) was born with a rare chromosome disorder, which causes developmental delayAlthough not life-threatening, when Jorja (pictured) was ten months old, it triggered epilepsy – and now every seizure is potentially deadly

 

Temat: