13:57 / E Mërkurë, 19 Qershor 2019

Katër të akuzuar për rrëzimin e avionit MH17

Sot, katër burra janë akuzuar për vrasje gjatë rrëzimit të një avioni nga Malaysia Airlines në Ukrainën lindore në vitin 2014, ku u vranë 298 pasagjerë dhe ekuipazhi.

Hetues holandezë kanë akuzuar tre rusë, Igor Girkin, Sergej Dubinsky dhe Oleg Pulatov dhe një ukrainas Leonid Kharchenko për përfshirje.

Fluturimi i pasagjerëve MH17 ishte në rrugë nga Amsterdami për në Kuala Lumpur kur u qëllua për shkak të konfliktit nga Ukraina.
Rasti gjygjësor është planifikuar të mbahet në Holandë, më 9 Mars 2020. /Indeksonline/