21:09 / E Diele, 18 Mars 2018 / indeksADMonline

Kështu vidhen votat në zgjedhjet e Rusisë (Video)

Si mund të fitojë zgjedhjet, Vladimir Putin? Mbase me stilin e tij: mundës, murgesha dhe vëzhgues ‘të pavarur’ janë kapur në kamera duke “rregulluar” votat në zgjedhjet e sotme presidenciale në Rusi.

Pamje shokuese tregojnë manipulim të hapur të votimit ndërkohë që sondazhet e para  tregojnë se Vlladimir Putin është drejtuar drejt një fitore të dërrmuese në zgjedhjet presidenciale të së dielës në Rusi.

Në rrethinat e Moskës të Lyubertsy, një kuti e votave të mbushura u vendos në kutinë e votimit nga një zyrtar zgjedhor.

Menjëherë pas kësaj, një tjetër zyrtar vendosi më shumë fletë votimi në kutinë – të gjitha të kapur nga kamerat CCTV. Zyrtarët duhet të garantojnë integritetin e zgjedhjeve, por janë parë mashtrime.

Në një video tjetër nga Dagestani, një burrë shihet duke mbushur kutinë e votimit, shkruan Daily Mail.