08:20 / E Shtunë, 12 Shtator 2020

Kina preferon ta mbyll TikTok-un për SHBA-në se sa t’ia shes një kompanie amerikane

Pekini kundërshton një shitje të detyruar të operacioneve të TikTokut në SHBA nga pronari i saj kinez, ByteDance dhe do të preferonte ta shihte aplikacionin e shkurtër për video të mbyllur në Shtetet e Bashkuara.

ByteDance ka qenë në bisedime për t’ia shitur biznesin blerësve të mundshëm duke përfshirë Microsoft MSFT.O dhe Oracle ORCL.N që kur Presidenti i SHBA-së, Donald Trump kërcënoi muajin e kaluar për të ndaluar shërbimin nëse nuk shitej.

Trump i ka dhënë ByteDance një afat nga mesi i shtatorit për të përfunduar një marrëveshje.

Sidoqoftë, zyrtarët kinezë besojnë se një shitje e detyruar do ta bënte të dukej e dobët përballë presionit nga Uashingtoni, thanë burimet, duke folur në kushte anonimiteti.

ByteDance njoftoi përmes një deklarate për reuters se qeveria kineze nuk i kishte sugjeruar kurrë që ajo të mbyllte TikTokun në Shtetet e Bashkuara ose në ndonjë treg tjetër.

Dy burime thanë se Kina ishte e gatshme të përdorte ndryshimet që bëri në një listë të eksporteve të teknologjisë më 28 gusht për të vonuar çdo marrëveshje të arritur nga ByteDance, nëse do të duhej.