20:00 / E Hënë, 25 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Kjo skuadër nga liga e dytë në Spanjë ka të njëjtin nivel me Barcelonën dhe Manchester Cityn

Mallorca ka privilegjin të thotë se është një nga skuadrat e pamposhtura në këtë fazë të sezonit.

Nëse konsiderojmë tre kategoritë e pesë kampionateve madhore të Evropës, Manchester City, Barcelona dhe Mallorca janë të vetmet skuadra që nuk kanë përjetuar shijen e hidhur të humbjes.

Image result for Barcelona

Pas fitores në Bernabeu, skuadra e Valverde-s ka tashmë 14 fitore she tre barazime në 17 ndeshjet e para të kampionatit, me një rekord tjetër që janë 45 golat e shënuar dhe vetëm 7 të pësuar.

Ndërkohë City i Guardiola-s ka 17 fitore dhe një barazim në 18 ndeshjet e para të sezonit dhe ka një avantazh të madh prej 14 pikësh ndaj ndjekësve më të afërt Manchester United.

Image result for manchester city

Por në kategorinë e dytë, Mallorca është pjesë e treshes së pamposhtur në Evropë. në 19 ndeshjet e para të kampionatit, klubi ishullor ka regjistruar 12 fitore dhe shtatë barazime, katër prej të cilave radhazi.

Të besuarit e Vincent Moreno janë drejt rrugës së rikthimit në La Liga me 43 golat e shënuar kundrejt vetëm tetë të pësuarave, janë kandidatët kryesorë për t’u rikthyer.