07:53 / E Enjte, 20 Shkurt 2020

Krimi në Gjermani/Numri i të vdekurve shkon në njëmbëdhjetë, zbulohen detaje shtesë

Numri i të vdekurve nga të shtënat me armë zjarri në qytetin gjerman Hanau ka shkuar në njëmbëdhjetë, ndërsa mbetën të plagosur disa të tjerë.

Kjo u  konfirmua nga një zëdhënës i policisë mëngjesin e sotëm, shkruan Blick, përcjellë Indeksonline.

Tutje thuhet se disa orë pas krimit policia zbuloi trupin e personit të dyshuar të armatosur në banesën e tij në Hanau – forcat speciale gjetën një person tjetër të vdekur atje.

“Aktualisht nuk ka asnjë provë të autorëve të tjerë,” njoftoi policia të enjten në mëngjes.

Nata e tmerrit në Hanau fillon rreth orës 10:00 të mëngjesit të së mërkurës. Të shtënat janë shkrepur në dy lokacione të ndryshme. Një skenë krimi është bërë në bar shisha “Midnight” në Heumarkt, një zonë në qendër të qytetit. Disa njerëz vdesin atje. Autori i krimit ikën në një automjet të errët, raporton gazeta Bild.

Një kohë të shkurtër më vonë ka një seri xhirimesh në skenën e dytë të mbrëmjes. Kjo ndodhet në rrethin e Kesselstadt, në Karlsbader Strasse, në një restorant të quajtur «Arena Bar & Café».

Autori i dhunshëm fillon t’i bie ziles në derë dhe më pas futet në zonën e pirjes së duhanit. Atje ai gjuan egërsisht. Viktimat atje: pesë të rinj dhe një grua.

Midis viktimave thuhet se është një 24-vjeçar që pretendon se është djali i pronarit të lokalit.

Autori i krimit thuhet se ka lënë një letër rrëfimi dhe një video përkatëse. Përmbajtja e saktë aktualisht nuk dihet./Indeksonline