11:02 / E Enjte, 16 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Kryepeshkopi serb komenton deklaratën e Izetbegoviq për Kosovën

Kryepeshkopi i Sarajevës, Karadinali Vinko Puljiç, ka thënë se po përdoret cdo mundësi për të ndarë Bonsjën dhe Hercegovinën.

Kardinali Puljic i ka komentuar edhe deklaratën e anëtarit bonshjak të Presidencës së BIH, Bakir Izetbegoviç i cili ka shprehur qëndrimin e tij për njohjen e Kosovës.

Kardinali serb thotë se kjo është në një mënyrë, rezultat i bisedimeve të mëparshme të ndarjes nga Serbia.

“Çdo arsye për këtë ndarje duhet të gjendet unë mendoj kështu. Ne mundemi që së bashku, ne kemi për të ndarë “, tha Kardinali Puljiç për agjencinë e lajmeve Patria, përcjell Indeksonline.

Ndërsa, për deklaratën e Izetbegoviç ka thënë se këto gjëra më në fund do të zbuloheshin, shiheshin dhe se ende ka shumë gjëra tjera të fshehura.

Izetbegoviç në një intervistë me Deutsche Ëelle të Gjermanisë, të regjistruar në fillim të tetorit, dhe transmetuar këtë javë, ka thënë se Bosnja dhe Hercegovina deri tani duhet ta njohë Kosovën e pavarur, por se kjo  kërkon një konsensus në nivel shtetëror.

Përgjigja e Beogradit Tanjug Izetbegoviç ishte “Po”, e cila shkaktoi reagime të ashpra nga një pjesë e Serbisë.