13:48 / E Premte, 05 Tetor 2018 / indeksADMonline

Kujdesuni për sytë në rini, ja çfarë duhet të bëni

Askush nuk dëshiron që vizioni i tyre të përkeqësohet. Megjithatë, pothuajse të gjithë ne bëjmë gabime që na lëndojnë sytë në baza ditore dhe dëmtojnë të pamurit.

Produktet e më poshtme dhe veprimet që mund të  përkeqësojnë vizionin tonë, e që duhet të keni kujdes, transmeton Indeksonline.

Ne përdorim një produkt kozmetik për një kohë të gjatë

Mjekët e syve rekomandojnë të largoni produktet kozmetike që i keni përdorur për më shumë se 3 muaj. Arsyeja është e thjeshtë: bakteret që grumbullohen mbi to mund të shkaktojnë infeksion.

Ne përdorim pika sysh pa recetë

Nëse keni filluar përdorimin e pikave të syve pa recetë, kjo do të thotë që shpesh përjetoni parehati në sytë tuaj. Megjithatë, pikat mund të jenë vetëm një lehtësim i përkohshëm.

Nuk pim ujë sa duhet

Nëse pimë më pak se 8 gota ujë në ditë, trupi ynë fillon të vuajë nga dehidrimi. Kjo çon në një prodhim të ulët lotësh, prandaj mendojmë se sytë tanë janë të thatë.

Nuk përdorim syve gjatë dimrit

Mjekët paralajmërojnë se rrezatimi UV që reflektohet nga akulli dhe dëbora mund të bëhet arsyeja për të ashtuquajturën verbim fillestar. Simptomat janë ënjtje, vizion të dyfishtë dhe sytë e holluar me ujë. Kjo është arsyeja pse mjekët rekomandojnë të mbajnë syze dielli edhe në dimër.

Nuk flejmë mjaftueshëm

Mbajmë libra shumë afër syve tanë kur lexojmë

Ne rregullisht fshijmë sytë tanë

Nëse fshini sytë e lodhur kjo do t’ju japë lehtësim të përkohshëm. Megjithatë, nëse fshijini sytë rregullisht, mund të ndryshoni formën e kornesë.

Harroni të largoni grimin

Kornea juaj merr oksigjen nga ajri kur ne jemi zgjuar dhe merr lagështi nga lotët tanë kur ne jemi në gjumë. Por, kur ju mbani lente kontakti për 24 orë, kornea nuk ka një burim të elementëve të nevojshëm, kështu që ai bëhet më i dobët./Indeksonline/.