13:03 / E Premte, 07 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Kusari Lila: Buxheti 2019 për klientelizëm, pa projekte zhvillimore

Deputetja e Alternatives, Mimoza Kusari Lila në seancën ku po debatohet për buxhetin 2019, ka thënë se nuk është prezantuar asnjë projekt zhvillimor.

Sipas saj, nuk ka projekte të reja, por rritje të kategorive të klientelizmit, raporton Indeksonline.

“Ky buxhet tregon situatën në të cilën ështëvendi. Në mas të madhe janë projekte të vazhduara nga Qeveria Mustafa, tani këto projekte po i zhvillon qeveria aktual. Nuk ka projekte të reja, ka rritje tëkategorive që nxisin varëshmërinë apo klientelizmin. Buxheti do duhej tëprezantonte projekte zhvillimore si dhe të ngrisë vetëdijen për politikat e shteti. Por çka po ju tregojmë në qytetarëve?. Buxheti për veteranët dhe invalidët ,pse me u rritë kur ka me u ndryshu lista”, ka thënë Kusari Lila.

Derisa, ka theksuar se ky buxhet nuk është buxhetim gjinor./Indeksonline/