16:16 / E Enjte, 25 Janar 2018 / indeksADMonline

Ky shtet i fuqishëm klonon majmunët e parë në botë

Shkencëtarët kinezë kanë klonuar dy majmunë duke përdorur teknikën që krijoi delen Dolly.

Majmunët Macaque me bisht të gjatë Zhong Zhong dhe Hua Hua kanë lindur në Institutin kinez të Shkencave në Shangai duke përdorur ADN-në nga qelizat e indit lidhës të fetusit.

Pasi ADN u transferua në vezë të dhuruara, riprogramimi gjenetik u përdor për të kaluar në ose jashtë gjeneve që ndryshe do të kishin shtypur zhvillimin e embrionit.

“Ne provuam disa metoda të ndryshme, por vetëm një punonte. Kishte shumë dështime para se të gjejmë një mënyrë për të klonuar me sukses një majmun”, tha udhëheqësi i ekipit hulumtues, Dr Qiang Sun.

Delja Dolly u klonua nga shkencëtarët në Edinburg 20 vjet më parë duke përdorur teknikën e transferimit bërthamor të qelizave të vetme (SCNT).

Ishte hera e parë që shkencëtarët kishin arritur të klononin një gjitar nga një qelizë e rritur./Indeksonline/