16:39 / E Diele, 30 Shtator 2018 / indeksADMonline

Lë punën dhe të dashurin, bashkohet me qentë

Fansja e qenve lë prapa jetën e saj të rehatshme në Britani të Madhe për të shpëtuar kafshët e lëna pas dore 1.600 milje larg vendbanimit të saj.

Laura Myatt, 31 vjeçe, punoi me kuaj në një fshat anglez para se të largohej nga puna e saj për të udhëtuar në Transilvanisë me një mision që t’i shpëtoj kafshët e pafajshme.

Çdo ditë, Laura Myatt ka detyrën e zymtë të trokas nëpër kazanët e qytetit, kuti dhe qese në kërkim për këlyshëve të hedhur, transmeton Indeksonline.

Shumë prej kafshëve të braktisura janë të uritur dhe të abuzuar, me plagë të hapura ose gjymtyra që u mungojnë.

Në dimër ata mezi mbijetojnë temperaturave të ulta, kurse në verë ata vlojnë.

Laura, 31 vjeçe, përballet me një garë kundër kohës për të gjetur dhe ruajtur qentë, para kapësve që i hedhin ata në mbeturina.

Ajo tha: “Unë kam parë kaq shumë gjëra të tmerrshme. Nëse ata do të ishin në Britani, do të kishte zemërim “.

Në maj të vitit 2016, jeta e Laurës ndryshoi kur ajo filloi vullnetarizmin për Shpëtimin e Qenve në një qendër bamirësie, e cila ka trajtuar 700 këlysh dhe i ka dërguar në familjet britanike në katër vitet e fundit.

Laura u nda nga i dashuri i saj pas largimit nga Britania e Madhe dhe la një punën në industrinë e kuajve./Indeksonline/.