15:30 / E Shtunë, 20 Tetor 2018

Liderët më joshës në botë, mes tyre edhe një shqiptar

Edhe këtë vit sajti hottestheadsofstate.com  ka publikuar listën me liderët më joshës në botë, si femra ashtu edhe meshkuj.

Surprizë këtë vit është kalimi në vend të dytë i bukuroshit të Kanadasë, Justin Trudeau dhe vendosjen në vend të parë të Kryeministrit të Spanjës, Pedro Sanchez.

Nuk ka munguar si pjesë e kësaj liste as ai shiqptar, Edi Rama, i cili është rënditur në vendin e tetë, duke lënë pas edhe homologun e tij grek, Alexis Tripras.

1:Pedro Sanchez,  Kryeministër i Spanjës

2: Justin Trudeau, Kryeministër i Kanadasë

3: Tzigeme Kezar Naggel Wangtsuk, mbreti i Butanit

4: Jacinda Ardern, Kryeministre e Zelandës së Re

5:Joevenel Moise, Presidenti i Haitit

6: Emanuel Macron, president i Frances

7: Kolinda Grabbar Kitaroviç, presidente e Kroacisë

8: Edi Rama, Kryeminister i Shqipërisë

9:Joseph Kabila, presidenti i Republikës Demokrate të Kongos

10: Moe Jae-in, President i Koresë së Jugut

11:Katrin Jakobsdottir, Kryeminstër e Irlandës

12: Peter Pellegrinim, Kryeminstër i Sllovakisë

13:Leo Varadikar, lider në Irlandë

14:George Weah, presidenti i Liberisë

15: Alexis Tsipras, Kryeministër i Greqisë..