10:05 / E Mërkurë, 24 Maj 2023 / AR

Lufta e çipave/ Apple arrin një marrëveshje të madhe gjysmëpërçuese të prodhuar në SHBA

Apple thotë se ka arritur një marrëveshje shumë miliardë dollarësh me prodhuesin e çipave Broadcom për të përdorur më shumë pjesë të prodhuara në SHBA.

Sipas marrëveshjes shumëvjeçare, dy kompanitë amerikane do të zhvillojnë komponentë për pajisjet 5G që do të projektohen dhe prodhohen në Amerikë.

Apple thotë se marrëveshja është pjesë e një plani të njoftuar në 2021 për të investuar 430 miliardë dollarë (346 miliardë £) në ekonominë amerikane.

Kjo marrëveshje vjen pasi një grindje tregtare e përqendruar në industrinë e teknologjisë është intensifikuar midis Uashingtonit dhe Pekinit.

Mosmarrëveshja e gjatë ka bërë që SHBA të vendosë një sërë masash kundër industrisë së prodhimit të çipave në Kinë dhe të investojë miliarda dollarë për të nxitur sektorin e gjysmëpërçuesve të Amerikës.

Apple ka diversifikuar gradualisht zinxhirët e saj të furnizimit, me më shumë nga pajisjet e saj të prodhuara tani në vende si India dhe Vietnami.

Vitin e kaluar, Apple tha se do të blinte gjysmëpërçues nga një fabrikë që po ndërtohet në shtetin amerikan të Arizonës nga gjigandi tajvanez i prodhimit të çipave TSMC.

Në vitin 2022, Apple njoftoi gjithashtu planet për të prodhuar iPhone 14 në Indi, një moment historik i rëndësishëm në strategjinë e kompanisë për të diversifikuar prodhimin jashtë Kinës.

Ky veprim zgjeroi operacionet e prodhimit të kompanisë në Indi, ajo ka prodhuar iPhone në shtetin jugor të Tamil Nadu që nga viti 2017.

Tensionet mes SHBA-së dhe Kinës janë përshkallëzuar muajt e fundit.

Në fillim të kësaj jave, Kina tha se produktet e prodhuara nga gjigandi amerikan i çipave të memories Micron Technology ishin një rrezik për sigurinë kombëtare, në lëvizjen e parë të madhe të Pekinit kundër një prodhuesi amerikan të çipave.

Rregullatori i hapësirës kibernetike të vendit njoftoi të dielën se prodhuesi më i madh amerikan i çipave të memories paraqet “rreziqe serioze të sigurisë së rrjetit”.