18:37 / E Diele, 21 Janar 2018 / indeksADMonline

Maqedonasit djegin flamurin e BE-së në Shkup

Flamuri i BE u ndez në Shkup në një protestë të shoqatave nacionaliste patriotike maqedonase kundër ndryshimit të emrit të shtetit. Demonstruesit kundërshtojnë edhe miratimin e një ligji për përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni.

Protesta mbahet para Parlamentit të Maqedonisë, të organizuar nga shoqatat patriotike dhe Forcat e Bashkuara Maqedonase (MOS), ku sipas vlerësimeve të ndryshme, morën pjesë nga 500 deri në 1.500 njerëz.

Media raporton se rreth 500 njerëz kanë nënshkruar një peticion kundër ligjit të ri për përdorimin e gjuhës që zgjeron përdorimin e gjuhës shqipe në institucionet në të gjithë territorin e vendit dhe kundër ndryshimit të emrit të Maqedonisë në kontekst të zgjidhjes së mosmarrëveshjes me dekada të gjatë me Greqinë.