09:25 / E Enjte, 28 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Mashtrimet e Martin Shkrelit, dënohet edhe avokati që e ndihmoi

Një avokat i akuzuar se ka ndihmuar sipërmarrësin farmaceutik Martin Shkreli të mbulojë mashtrimin financiar u dënua të mërkurën. Prokurori i çështjes tha se ky vendim do të dërgonte një “mesazh të fuqishëm”  për profesionet ligjore.

Pas një gjyqi prej 11 javësh, Evan Greebel u dënua nga një juri federale në Brooklyn për komplot për të kryer mashtrim me letrat me vlerë. Avokati i tij, Reed Brodsky, tha se ishin “të tronditur nga vendimi”.

“Ne do të vazhdojmë të luftojmë për drejtësi për Evan Greebel dhe familjen e tij,” tha Brodski.

Prokurori i SHBA Bridget M. Rohde tha se Greebel ndihmoi Shkrelin  të vjedhë miliona dollarë dhe të mbulojë mashtrimin e Shkrelit ndërsa menaxher i fondit ishte drejtor ekzekutiv i kompanisë Retrophin Inc., një kompani biofarmaceutike.

“Aktgjykimi i sotëm dërgon një mesazh të fuqishëm se kjo zyrë, së bashku me partnerët tanë të zbatimit të ligjit, do të mbajnë avokatët përgjegjës kur përdorin ekspertizën e tyre ligjore për të lehtësuar kryerjen e krimeve”, tha Rohde në një deklaratë.
Greebel ishte këshilltar i jashtëm i Retrofinit nga viti 2011 deri në vitin 2014, kur prokurorët thonë se ai komplotonte me Shkrelin për keqpërdorimin e aseteve të Retrophin për të paguar investitorët e mashtruar.

Ata thanë se ai gjithashtu komplotoi me Shkrelin në mes 2012 dhe 2014 për të mashtruar investitorët dhe investitorët potencialë në Retrofin duke u përpjekur për të kontrolluar në mënyrë të paligjshme volumin e çmimeve dhe të tregtimit të aksioneve të Retrofin.

Greebel, i cili jeton në Scarsdale periferike, ndërmori veprime të qëllimshme për të ndihmuar Shkrelin për të mashtruar investitorët, tha ndihmësi i drejtorit të FBI William F. Sweeney.

“Ndërsa është bërë gjithnjë e më e qartë se Greebel shfrytëzoi njohuritë e tij për ligjin në përpjekjet e tij për të thyer ligjin, sot ne fund shohim drejtësinë e shërbyer në një rast që nuk ka harxhuar mungesën e kohës së tij në qendër të vëmendjes”, tha Sweeney, Zyra e FBI-së në Nju Jork.

Shkreli u bë i njohur si njeriu më i urryer në Amerikë në vitin 2015, kur kompania e tij rriti me 5.000 për qind çmimin e një ilaçi që përdorej nga pacientët me AIDS.
Ai u dënua në gusht për një  skemë mashtrimi të palidhur me letrat me vlerë dhe është i burgosur në pritje të dënimit.