22:26 / E Hënë, 25 Maj 2020

Menduan se po konsumonte lëndë narkotike, policia dhunon barbarisht adoleshentin

Një grup policësh në Britaninë e Madhe, rrethuan dhe më pas dhunuan një adoleshent, me pretendimin se po konsumonte lëndë narkotike.

Pesë furgonë policie mbërritën me shpejtësi në vendin që ndodhej i riu, ato ishin angazhuar në një operacion për ndalimin e adoleshentëve që konsumonin lëndë narkotike. Por në fakt, i mituri nuk po konsumonte lëndë narkotike, por thjesht një cigare së bashku me mikun e tij.

Policia e ka kapur atë prej fyti dhe ia ka përplasur kokën pas një qepeni metalik, që ndodhej prapa tij. Chloe Sale, 36 vjeçe, e cila ndodhje në vendngjarje, shfajësoi djaloshin dhe dënoi ashpër dënimin e efektivëve.

“Djali ishte në këmbë së bashku me mikun e tij dhe po pinin duhan, si të gjithë të rinjtë sot. Policia mbërrin me shpejtësi tek ata, por në atë moment miku i djalit të dhunuar largohet. Pak momente më pas, policia rrethon të miturin dhe akuzuan atë se po konsumonte lëndë narkotike, por në fakt ai nuk po e bënte një gjë të tillë. Ai reagoi pak ashpër për t’u treguar e sinqertë, por policia nuk duhet të reagonte në atë mënyrë, aq më pak ndaj një adoleshenti. Një polic i vendosi dorën në fyt, ndërsa një tjetër ia përplasi kokën tek qepeni metalik. Këto sjellje duhet të marrin fund, njerëzit kanë frikë policinë për shkak të këtyre sjelljeve”, tha Chloe.

Mos i humb