11:15 / E Premte, 02 Shkurt 2018 / indeksADMonline

Mos pini kafe gjatë ciklit menstrual

Çdo grua kalon nëpër cikël menstrual i cili shoqërohet me simptoma të zakonshme si dhimbje të barkut apo shpinës, kontraktime të muskujve, etj.

Ndryshimet drastike në hormonet gjatë menstruacioneve gjithashtu mund të çojnë në një dhimbje koke.

Këto simptoma i përkeqëson ma shumë uji i nxehtë apo edhe konsumimi  i pijeve të nxehta, transmeton Indeksonline.

.Pirja e kafesë është një nga gabimet e zakonshme që çdo grua bën gjatë ciklit menstrual.

Çfarë ndodh nëse pini kafe gjatë ciklit?

Pirja e kafesë gjatë atyre ditëve mund të çojë në dehidratim. Kjo për shkak se kafeja përmban kafeinë, e cila rrit prodhimin e urinës, por gjithashtu kontribuon në dhimbje që çojnë në dehidrim. Nëse vuani nga dehidrimi, mund të shkaktojë dhimbje koke. Për më tepër, kafeja gjithashtu çrregullon hormonet. Ajo kufizon enët e gjakut, rrit ankthin dhe gjithashtu rrit kortizolin, gjë që përkeqëson më tej simptomat menstruale. /Indeksonline/