12:26 / E Martë, 02 Tetor 2018 / indeksADMonline

Ndahet çmimi Nobel për fizikë, këta janë fituesit

Çmimi Nobel për këtë vit i është ndarë tre fizicientëve.

Arthur Ashkin, Gerard Mourou dhe Donna Strickland janë fitues në kontributin e tyre për zhvillimin e teknikës së rrezeve laser.

Fizicentët francez, amerikan e kanadez kanë ndihmuar në zhvillimin e rrezeve laser në mjekësi të përgjithshme, sidomos në oftamologji./Indeksonline/