21:38 / E Diele, 08 Dhjetor 2019

Nënës që i humbi gjuha nga kanceri, mjekët ia ribëjnë tjetrën nga krahu i saj

Një nënë kishte humbur gjuhën e saj si pasojë e sëmundjes së kancerit, por fal intervenimit kirurgjik ajo tashmë ka një gjuhë tjetër.

Mjekët kishin larguar një pjesë mish nga krahu i Stephanie Wigglesworth, 36 vjeçe dhe kështu kishin ribërë gjuhën e saj, shkruan The Sun, transmeton Indeksonline.

 Stephanie Wigglesworth, 36, had a new tongue constructed for her using skin from her arm

Stephania nga Aylesbury, Buckinghamshire në Angli i është nënshtruar një operimi që zgjati për gjashtë orë dhe ku ishin operuar hunda dhe iu kishte larguar gjysma e gjuhës.

 The medical marvel came about because she had a type of skin cancer which was diagnosed after she noticed a small ulcer on her tongue

Mjekët kishin marrë një muskul nga krahu i Stephanias dhe kishin ngjitur në gjysmën e gjuhës së mbetur kështu duke i dhënë funksion gjuhës.

Stephania kishte pasur kancer në gjuhë në janar të 2013-s por në fillim ajo kishte injoruar  derisa gjuha filloi t’i mpihej.

Stephania është nënë e dy fëmijëve, Kieran 14 vjeç dhe Daisy 8 vjeç./Indeksonline/

Mos i humb