17:44 / E Mërkurë, 06 Dhjetor 2023 / S Z

Netanyahu: Autoriteti Palestinez nuk do ta udhëheqë Gazën, pas eliminimit të Hamasit

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, tha se Autoriteti Palestinez nuk do të udhëheqë Gazën, pas “eliminimit të Hamasit”.

“Për sa kohë që unë jam kryeministër i Izraelit, kjo nuk do të ndodhë”, shkroi ai në një postim në X.

Postimi i tij përfshin një pamje të një raporti që thotë se presidenti palestinez Mahmoud Abbas është gati të pranojë kontrollin e Rripit të Gazës, raporton Al Jazeera, transmeton Klankosova.tv.

“Ata që edukojnë fëmijët e tyre për terrorizëm, financojnë terrorizmin dhe mbështesin familjet terroriste, nuk do të jenë në gjendje të sundojnë Gazën pas eliminimit të Hamasit”, theksoi Netanyahu.