20:58 / E Diele, 09 Dhjetor 2018

Njihuni me automjetet e blinduara që arritën nga SHBA-të për ushtrinë e Kosovës

14 dhjetori pritet të jetë datë e rëndësishme për  Kosovën. Pikërisht në këtë ditë pritet të zyrtarizohet Ushtria e Kosovës, pas votimit të tri projektligjeve që Forcën e Sigurisë së Kosovës e shndërrojnë në Forcë të Armatosur.

Por duke u afruar kjo datë, ka nisur edhe pajisja me automjete të rënda ushtarake.

Indeksonline ka siguruar edhe një fotografitë automjeteve të rënda ushtarake amerikane që tashmë kanë arritur në Kosovë.

Këto mjete të blinduara janë të llojit ‘HighMobility Multipurpose Wheeled Vehicle’ dhe janë dhjetëra të tilla.

Ndryshe në FSK thuhet se tashme kanë arritur edhe 24 automjete të blinduara ‘Humvee’, si donacion nga Ushtria eAmerikës.

E është pikërisht kryeparlamentari  Kadri Veseli i cili po vazhdon qëndrimin e tij në SHBA, ku edhe vizitoi Gardën Kombëtare Amerikane, ku edhe pa nga afër makineritë e rënda ushtarake ./Indeksonline/