13:17 / E Enjte, 14 Qershor 2018 / indeksADMonline

Numër rekord i të arrestuarve për terrorizëm në Britani

Vitin e kaluar, policia britanike ka arrestuar 441 persona në lidhje me terrorizmi. Ky është numri më i madh i regjistruar ndonjëherë, transmeton Indeksonline.

23 persona janë arrestuar në lidhje me shpërthimin në Manchester Arena, 21 për atë në London Bridge, 7 për në Parsons Green dhe një për sulmin në Finsbury Park.

Statistikat tregojnë se 114 prej 411 të arrestuarve u akuzuan për vepra terroriste, por vetëm 41 u ndoqën penalisht, me 39 prej tyre të dënuar./Indeksonline/