18:14 / E Hënë, 26 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Pacientja e diagnostikuar me sëmundje vdekjeprurëse pasi që mjekët i dhanë një organ të infektuar

Një paciente me emrin Pauline Hunt  në Skoci, saktësisht në spitalin e Glasgow, vitin e kaluar bëri transplanto të veshkës. Por ky transplant po e dërgon atë drejt vdekjes.

Pasi që mjekët i dhanë asaj një veshkë të infektuar, transmeton Indeksonline.

Veshka e infektuar Paulines i ka shkaktuar asaj kancerin e barkut dhe nyjave limfatike.

“Më kanë thënë të bëjë kimioterapinë. Unë kam humbur disa anëtarë të familjes nga kanceri dhe e di çfarë më pret.”, u shprehë Pauline Hunt.

“Ju kam thënë doktorëve nuk më intereson se sa gjatë më kanë mbetur.”, vazhdoi ajo.

Shërbimi Kombëtar i Gjakut dhe Transplantit nuk ka pranuar që të marrë përgjigjiësinë për këtë gabim./Indeksonline/