09:49 / E Enjte, 21 Janar 2021 / R

Pamje të rralla nga varrimi i ish-presidentit Rugova: Lule e lot për arkitektin e Pavarësisë!

Në ditën e sotme, para 15 vjetësh, vdiq arkiteti i Pavarësisë së Kosovës, presidenti i parë i Republikës, dr.Ibrahim Rugova.

Puna, përkushtimi, idetë e urat që ndërtoi me miqtë ndërkombëtarë, sot janë udhërrëfyes për politikbërjen në Kosovë.

Në çdo përvjetor si ky, Rugova kujtohet përmes shkrimeve, e imazheve të ndryshme, pasi që largpamësia e vepra e tij do të jetë e përhershmë në historinë e popullit shqiptar.

IndeksOnline sjell fotografi të rralla, nga varrimi i ish-presidentit historik, të realizuara nga fotoreporteri Blerim Uka.

Njerëz nga të gjitha trevat shqiptare, politikanë, të huaj, pleq e fëmijë, ani pse ditë e acartë janari, me lot në sy e lule në duar ia dhanë lamtumirën Rugovës.

Ish presidenti i Kroacisë, Stipe Mesiq
Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj
Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti
Arkivoli duke u futur në varr nga Trupat Mbrojtëse të Kosovës
Familja e presidentit Rugova (Mendimi, Teuta, Fana dhe Uka)


 
Ish presidenti i Kroacisë, Stipe Mesiq

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti

Arkivoli duke u futur në varr nga Trupat Mbrojtëse të Kosovës

Familja e presidentit Rugova (Mendimi, Teuta, Fana dhe Uka)


Administratori i Kosovës, Soren Jesen Petersen, ish- kryetari i Podujevës, Agim Veliu, Adem Salihaj, Et’hem Çeku…

Ish- kryeministri Haradinaj me ish-kryetarin e Prishtinës në atë kohë, Ismet Beqirin

Boksieri Luan Krasniqi
Nderimet nga Garda e TMK-së
Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, Melihate Tërmkolli, Tomë Hajdari…
Akademik Nexhat Daci
Fadil Ferati, Eqrem Kryeziu, Fatmir Rexhepi…
Kongresmeni Eliot Engel
Ish kryeministri i ndjerë, Bajram Rexhepi
Familja Rugova
Arkivoli rrugës për Velani
Garda e FSK-së
Qytetarët duke i dhënë lamtumirën presidentit
Sigurimi i presidentit
Jahja Lluka

Akademik. i ndjeri Mark Krasniqi