18:17 / E Martë, 02 Mars 2021 / e. b

Pas 14 viteve restaurim, hapet mauzoleumi 2000 vjeçar i perandorit të Romës, Augustus

Mauzoleumi që ishte ndërtuar 2,000 vjet më parë për perandorin e parë të Romës, Augustus, më në fund është rihapur sot për publikun pas 14 vjetësh.

Restaurimi kishte kushtuar 12.25 milion dollar, shkruan DailyMail, transmeton Indeksonline.

Monumentit funerale iu deshën pesë vjet për t’u restauruar dhe për t’u siguruar para, në mënyrë që të hapet për publikun duke përfshirë heqjen e mbeturinave dhe pastrimin e pemëve përreth.

I ngritur lart mbi qendrën historike të Romës, varri antik u përdor dikur si një pikë ushtarake për të parë dhe priti partitë bujare të dinastisë romake.
Vendi ishte shkatërruar, pemët u rritën nga muret dhe mbeturinat mbushën shtigjet, e kjo u bë e pasigurt për vizitorët.

Ndërsa, në Mauzoleum do të lejohen vetëm dhjetë persona e në të njëjtën kohë do të kërkohet që të mbajnë maska për fytyrën pasi Italia po përballet me një valë të tretë koronavirus.

Në qendër të strukturës janë dhomat që dikur mbanin urna të familjes Perandorake, ku trashëgimtarët e Augustit gjithashtu u prehën brenda varrit.

Sidoqoftë, zona më e brendshme e mauzoleumit besohet të ketë qenë vendi ku ruheshin eshtrat e perandorit.

Mermeri origjinal që zbukuronte varrin e Augustit u shkatërrua shekuj më parë dhe një statujë që dikur ngrihej mbi varr është zhdukur prej kohësh, por turistët do të kenë mundësinë të festojnë sytë e tyre në reliket antike në turne të realitetit virtual.

Si pjesë e punës së restaurimit inxhinierët kryen konsolidime strukturore që përfshinin stabilizimin e mureve dhe shtimin e trarëve të hekurit në tavanet e harkuar.

Augustusi kishte ndërtuar mauzoleumin për të dhe familjen perandorake dhe aty strehohen edhe eshtrat dhe hiri i perandorëve Vespasian, Nero dhe Tiberius, secila e treguar me një pllakë mermeri.