09:14 / E Martë, 04 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Pas protestave të dhunshme, qeveria franceze pezullon taksën për karburant

Qeveria franceze ka marr vendim që të pezulloj rritjen e taksave të karburantit, kjo pas protestave të dhunshme që kanë filluar një javë më parë.

Kryeministri francez,  Edouard Philippe në takimin me përfaqësuesit e protestuesëve kishte thënë se duhet kompromis në mes tyre dhe si rrjedhoj u vendos që vendimi për taksën të pezullohet përkohësisht.

Protestat kishin nisur në qytetet kryesore franceze duke shkaktuar kështu dëme të konsiderueshme gjatë fundjavës.

Image result for France protests tax

Si pasojë e tyre kanë humbur jetën tre persona dhe janë qëndruar me qindra të tjerë.

Ndryshe, lëvizja protestuese sa po vinte e po rritjes sidomos për shkak të mbledhjes së protestueseve edhe përmes rrjetet sociale./Indeksonline/

Image result for France protests taxImage result for France protests tax