15:37 / E Hënë, 08 Korrik 2019 / indeksADMonline

Për t’i dhënë fund thatësirës, indianët martojnë dy bretkosa, qindra qytetarë në dasmë

Gjatë tre javëve të fundit, temperaturat kanë qenë të lartA në Indi. Ngrohja e nxehtë nuk është vetëm pakëndshme, kështu që është vdekjeprurëse.

Deri tani, rreth 76 njerëz kanë vdekur nga vala e nxehtësisë e cila ka arritur në 50 gradë C në disa rajone, përcjellë Indeksonline.

Shpresë për të vënë në një mot të kushtueshëm, qindra qytetarë indian u mblodhën për një martesë mes dy bretkosave.

Ceremonia, e quajtur “Mandooka Parinaya”, u mbajt për të qetësuar perënditë e shiut në një përpjekje për t’i dhënë fund thatësirës.

Sipas Times of India, ngjarja filloi me vullnetarët që kapnin një grup bretkosash në dy zona të ndryshme të qytetit. Pasi u inspektua nga Departamenti i Zoologjisë në Manipal, të fejuarit u zgjodhën. Varuna dhe Varsha u emëruan pas zotit të ujit dhe sezonin me shi.

Më shumë se 100 njerëz morën ftesa për një ngjarje të veçantë dhe pas ceremonisë, ushqimi iu shërbeu të ftuarve. Tani që bretkosat janë martuar, ato po shkojnë në muajin e mjaltit në Mannapall, një fshat pranë Manipalit. Atje, ata do të lirohen përsëri në të egra./Indeksonline/