11:11 / E Mërkurë, 05 Tetor 2022 / B O

Politico: T’i tregosh gishtin e mesit pjesës tjetër të Europës

Dhjetë vjet më parë, kur Evropa ishte në mes të krizës, Gjermania udhëhoqi masat shtrënguese. Tani pjesa tjetër e Evropës po shqetësohet për shpenzimet e mëdha të Gjermanisë për subvencionet e energjisë, të cilat ata kanë frikë se mund të përkeqësojnë ndarjen midis të pasurve dhe të varfërve.

Kjo, aq më tepër kur ishte varësia e gabuar e Berlinit nga gazi rus që ndihmoi në nxitjen e krizës energjetike të bllokut evropian.

Mosmarrëveshja po rritet në BE, veçanërisht në Itali dhe Francë, mbi paketën masive prej 200 miliardë eurosh të Gjermanisë të shpallur javën e kaluar për të lehtësuar krizën energjetike. E gjithë kjo tani duket se do të ndizet në samitin e BE-së në Pragë të premten, kur liderët do të trajtojnë çështjen e rritjes së kostove të energjisë dhe pasojat e tyre ekonomike, shkruan Politico.

“Me këtë paketë, Gjermania i tregoi gishtin e mesit pjesës tjetër të Evropës,” tha një zyrtar i BE-së. “Kjo me të vërtetë rriti temperaturën me vendet e tjera”, shtoi ai.

Xhepat e thellë të Gjermanisë tashmë kanë nxitur probleme gjatë pandemisë së koronavirusit, kur vendet shpenzuan miliarda në fondet e ndihmës. Fuqia e madhe financiare e Gjermanisë bëri të mundur shpëtimin e ekonomisë, ndërkohë që kombet më të varfëra po e pësonin. Ka pasur një ndarje të madhe në tregun e vetëm pasi kompanitë gjermane fitojnë një avantazh të financuar nga shteti.

Gjermania tani ka barrën e përgjegjësisë për të treguar solidaritet, mund të dëgjohet nga vendet e tjera, dhe jo vetëm të kujdeset për veten. “Gjermanët janë më të shqetësuar për furnizimin me gaz sesa për çmimin, por për 26 vendet e tjera nuk është kështu,” tha ministri italian i Energjisë Roberto Cingolani për Rai TV të dielën.

Komisioni Evropian gjithashtu u bëri thirrje vendeve të hënën që të koordinojnë masat e tyre të shpëtimit dhe të shmangin minimin e tregut të përbashkët. “Veprimet e ndërmarra në nivel kombëtar kanë efekte të rëndësishme në shtetet e tjera anëtare, kështu që një qasje e koordinuar në nivel evropian është më e rëndësishme se kurrë,” tha të hënën komisioneri i ekonomisë i BE-së Paolo Gentiloni pas një takimi të ministrave të financave.

Edhe kryeministri italian në largim Mario Draghi lëshoi ​​një qortim të rrallë për Gjermaninë. “Nuk mund të ndahemi sipas hapësirës sonë të manovrimit fiskal, na duhet solidaritet”, tha ai.

Guido Crosetto, bashkëthemelues i Fratelli di Italia, partia që pritet të drejtojë qeverinë e ardhshme italiane, shkroi në Twitter se vendimi i Gjermanisë “i cili nuk është dakorduar, nuk ndahet, nuk komunikohet, kërcënon BE në rrënjë”.

As Franca nuk është e kënaqur. “Është thelbësore që ne të ruajmë një fushë loje të barabartë midis vendeve anëtare të eurozonës dhe midis vendeve anëtare në përgjithësi,” tha ministri francez i financave Bruno Le Maire gjatë rrugës për në një takim të ministrave të financave të eurozonës në Luksemburg të hënën. “Nëse nuk ka konsultime, nëse nuk ka solidaritet, nëse nuk ka mbështetje të synuar për biznesin, nëse nuk ka respekt për kushte të barabarta, ne rrezikojmë fragmentimin e eurozonës”, tha ministri francez i financave.