12:27 / E Enjte, 23 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Presidenti i UEFA-së del kundër VAR-it

Nëse presidenti i UEFA-së Gianni Infantino është në favor të futjes së ndihmës video në arbitrazh (VAR) në Kupën e Botës në Rusi verën e ardhshme, i të njëjtit mendim nuk është edhe Aleksander Ceferin .

“Është shumë herët”, tha presidenti slloven i UEFA-së në një intervistë me të përditshmen italiane La Repubblica. Unë e di që nuk do të kthehemi, por në këtë temë, unë jam pak konservator “.

Sipas Ceferin, ” gjyqtari duhet të mbetet gjyqtarë, përndryshe, është sikur të ishte një robot që merr vendimet “.

Garantuesi i ligjeve të lojës, Bordi duhet të japë në mars vendimin e tij për autorizimin e VAR. Sistemi tashmë është testuar në disa konkurse të organizuara nga Fifa dhe është gjithashtu prezent në Angli dhe Itali. /IndeksOnline/

Temat: