08:34 / E Mërkurë, 23 Nëntor 2022 / B O

Protesta masive në fabrikën më të madhe të iPhonit në botë

Në qytetin kinez Zhengzhou, po mbahen protesta masive. Në fakt protestat kanë filluar në fabrikën më të madhe të iPhonit në botë.

Fabrika e kompanisë Foxconn është nënkontraktori kryesor i Applet dhe fabrika e saj në Zhengzhou prodhon më tepër iPhone se kudo tjetër në botë.

Punëtorët po kërkojnë kushte më të mira të punës dhe kompenzim për punën e bërë në pandemi./Indeksonline/