16:46 / E Hënë, 16 Prill 2018

PSV-ja kampion i HolandA�s, bA�hen katA�r vite qA� Ajaxi nuk e shijon trofeun (Video/Foto)

Tri xhiro pa pA�funduar sezoni nA� Eredivisie, tashmA� dihet kampioni!

Skuadra e PSV Eindhoven mposhti rivalin kryesor pA�r titull, Ajax me rezultat 3-0 dhe siguroi titullin kampion nA� HolandA�, shkruan IndeksOnline.

Golat nA� sfidA�n e djeshme i shA�nuan: Gaston Pereiro, Luuk de Jong dhe Steven Bergwijn.

Me kA�tA� triumf, PSV-ja feston titullin e 24 nA� histori tA� klubit nA� ligA�n Eredivisie, 9 mA� pak se Ajaxi qA� ka fituar 33 sosh.

Madje klubi me traditA�, Ajax kA�tA� titull nuk e ka shijuar qA� katA�r vite. Hera e fundit ishte viti 2014.

NA� 31 xhiro, skuadra e PSV-s ka grumbulluar 80 pikA�, 10 mA� shumA� se vendi i dytA� Ajax.A�

Njeriu kryesor pA�r triumfin e PSV-s ishte 22 vjeA�ari, Hirving Lozano, qA� realizoi 15 gola dhe 8 asistime, i ndjekur nga Marco van Ginkel (futbollist i Chelseat), me 14 gola dhe 4 asistime./IndeksOnline/