14:52 / E Martë, 17 Prill 2018

Putin dhe Merkel bisedojnA� pA�r situatA�n nA� Siri

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel kanA� biseduar pA�r situatA�n nA� Siri dhe pA�r projektin kundA�rthA�nA�s tA� njA� tubacioni tA� gazit nA� Baltik, ka njoftuar Kremlini.

GjatA� bisedA�s telefonike, Putin ka kritikuar sulmet ajrore tA� kryera javA�n e kaluar nga Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca nA� Siri, thuhet nA� deklaratA�n e lA�shuar nga Kremlini.

Ai i ka thA�nA� Merkelit se sulmet ishin a�?akt i agresionita�? dhe kanA� shkelur KartA�n e Kombeve tA� Bashkuara.

MA� 14 prill, Shtetet e Bashkuara dhe aleatA�t kanA� goditur objektet e QeverisA� siriane, pas njA� sulmi tA� dyshuar kimik nA� Duma, ku u vranA� dhjetA�ra persona.

Sipas Kremlinit, Putin dhe Merkel kanA� theksuar rA�ndA�sinA� e a�?njA� hetimi objektiva�? mbi sulmin e dyshuar kimik nga inspektorA�t e OrganizatA�s pA�r Ndalimin e ArmA�ve Kimike.

Rusia pretendon se nuk ka ndodhur asnjA� sulm me armA� kimike, por nuk ka ofruar tA� dhA�na pA�r kA�to pretendime.

Dy liderA�t po ashtu kanA� biseduar pA�r projektin a�?Rrjedha Veriore 2a�?, njA� tubacion i gazit, qA� kalon nga Rusia pA�rmes Detit Baltik pA�r nA� Gjermani.

KritikA�t kanA� thA�nA� se ky tubacion i gazit do tA� rrisA� varshmA�rinA� e EvropA�s nga Rusia pA�r energji.

Shtetet e Bashkuara, Polonia dhe vendet Baltike kundA�rshtojnA� kA�tA� projekt. /rel/.