16:35 / E Mërkurë, 22 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Putin: Ka gjasa për t’i dhënë fund luftës në Siri

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë të mërkurën se ka “gjasa reale” për t’i dhënë fund luftës civile në Siri.

Putin i bëri këto deklarata gjatë hapjes së samitit me liderët e Turiqisë dhe Iranit, në përpjekje për të ripërtrirë procesin e paqes në Siri.

“Ka një gjasë reale që t’i japim fund luftës së gjatë civile në Siri”, ka thënë Putin, përpara bisedimeve me presidentin iranian, Hassan Rohani, dhe homologun turk, Recep Tayyip Erdogan.

Ai shtoi se këto tri shtete kanë arritur ta parandalojnë shkatërrimin e Sirisë.