14:30 / E Hënë, 23 Prill 2018 / indeksADMonline

Qeni 17-vjeçar mbron vogëlushen e humbur

NjA� qen nA� Australi ka mbrojtur njA� vajzA� 3-vjeA�are e cila kaloi njA� natA� e humbur nA� pyll. VogA�lushja, Aurora, vuri nA� lA�vizje policinA� pasi u largua nga shtA�pia e saj nA� Queensland.

Ajo ishte ndjekur nga qeni 17-vjeA�ar i familjes sA� saj, Max, i cili A�shtA� pjesA�risht i shurdhA�r dhe i verbA�r.

Sipas BBC, qeni qA�ndroi me vajzA�n pA�r 16 orA� pA�rpara se tA� afA�rmit ta��i gjenin ata nA� njA� kodA�r mA�ngjesin e sA� shtunA�s.

Gjyshja e AurorA�s, Leisa Marie Bennett, tha se kishte dA�gjuar vajzA�n tA� thA�rriste nga vendi ku ishte, rreth 2 km larg nga shtA�pia.

TA� afA�rmit thanA� se Aurora dhe qeni ishin fshehur nA�n njA� strehA�, ndA�rsa temperaturat kishin rA�nA� deri nA�n 15 gradA�. Ajo A�shtA� nA� gjendje tA� mirA� shA�ndetsore pA�rveA� disa dA�mtimeve tA� vogla.