20:45 / E Enjte, 16 Maj 2019

Real Madridi shpallet brendi më i vlefshëm në futboll

Real Madridi ka fituar titullin e brendit më të vlefshëm në botë për vitin 2019 në mesin e klubeve futbollistike, ndërsa brendi i “klubit mbretëror” është me vlerë prej 1.84 miliardë dollarë, raporton Anadolu Agency (AA).

Agjencia ndërkombëtare “Brand Finance” ka publikuar një listë prej 50 klubeve futbollistike, të cilat kanë brendin më të fortë.

Në bazë të studimit të kryer, vlera e përgjithshme e klubeve në listën Top 50 është 22.8 miliardë dollarë, nga të cilat 10 të parat kanë një vlerë me 13.2 miliardë dollarë.

Klubi spanjoll vitin e kaluar u rendit i dyti, ndërsa bredi Real Madrid vlerësohej në 1.57 miliardë dollarë, që do të thotë se vlera i është rritur me 17 për qind.

Anglezët e Manchester United të cilët për dy vite radhazi mbajtën titullin e brendit më të vlefshëm futbollistik, tashmë renditet i dyti me jë humbje prej 13 për qind që e bën klubin të ketë një vlerë prej 1.65 miliardë dollarë.

Në vendin e tretë të kësaj liste ndodhet Barcelona me vlerë 1.56 miliardë dollarë.

  • Anglezët dominojnë në Top 10

Ndër 10 brendet më të vlefshme, gjashtë janë angleze, dy spanjolle dhe nga një franceze dhe gjermane.

Vendin e katërt në listë e mban kampioni aktual gjerman, Bayern Mynihu, marka e të cilit është vlerësuar 1.47 miliard dollarë. Vijon Manchester City (1.4 miliard dollarë), Liverpool (1.33 miliard dollarë), Chelsea (1.08 miliard dollarë), Paris Saint Germain (1.02 miliard dollarë), Arsenal (993 milionë dollarë) dhe në vendin e 10 ndodhet Tottenham Hotspur (850 milionë dollarë).

  • Sevilla, brendi futbollistik me rritje më të shpejtë

Për sa i përket klubit i cili ka rritur më së shumti vlerën e brendit të tij, në mesin e 50 klubeve më së miri renditet Sevilla, me një rritje me 37.9 për qind. Vlera e brendit Sevilla vlerësohet në 175 milionë dollarë.

Në listën e këtij viti të brendeve më të fuqishme, këtë vit për herë të parë renditen edhe klube nga Kina dhe SHBA-të, që konfirmon se kemi të bëjmë me një forcim global të industrisë së futbollit.

Kjo konfirmohet edhe nga rritja e konsiderueshme e të ardhurave nga të drejtat televizive për emetim të ndeshjeve futbollistike. Fitimi nga transmetimi i ndeshjeve të Premierligës angleze është 3.2 miliardë euro, ndërkohë që të ardhurat nga ndeshjet e La Ligës shkojnë në mbi 1.5 miliard euro.

Njëri nga faktorët shumë të rëndësishëm që bën të popullarizuar klubet e futbollit, padyshim se është përdorimi aktiv i rrjeteve sociale.

Real Madridi dhe Barcelona kanë 200 milionë ndjekës në rrjetet sociale, Manchester United 120, ndërsa Bayern Mynihu ka 80 milionë.

Kështu duket lista e 50 brendeve më të fuqishme të futbollit dhe vlera e tyre (milion dollarë):

Klubi futbollistik Vlera e brendit 2019. Vlera e brendit 2018. Dallimi
1 Real Madrid CF 1.846 1.573 17%
2 Manchester United FC 1.651 1.895 -13%
3 FC Barcelona 1.563 1.511 3%
4 FC Bayern Munich 1.473 1.406 5%
5 Manchester City FC 1.407 1.331 6%
6 Liverpool FC 1.336 1.204 11%
7 Chelsea FC 1.085 1.195 -9%
8 Paris Saint-Germain 1.025 913 12%
9 Arsenal FC 993 1.083 -8%
10 Tottenham Hotspur FC 850 764 11%
11 Juventus FC 680 605 12%
12 Borussia Dortmund 598 587 2%
13 FC Internazionale Milano 525 475 10%
14 Club Atlético de Madrid 524 436 20%
15 AC Milan 373 315 18%
16 FC Schalke 04 359 384 -6%
17 Everton FC 298 325 -8%
18 AS Roma 291 264 10%
19 Newcastle United FC 286 271 6%
20 West Ham United FC 285 324 -12%
21 RasenBallsport Leipzig 271 347 -22%
22 Leicester City 260 295 -12%
23 Bayer 04 Leverkusen 251 273 -8%
24 Borussia Mönchengladbach 244 262 -7%
25 VfL Wolfsburg 242 266 -9%
26 SSC Napoli 231 183 26%
27 Crystal Palace 217 260 -17%
28 Wolverhampton Wanderers FC 209
29 Olympique Lyonnais 202 177 14%
30 AFC Ajax 190 196 -3%
31 Watford 183 173 6%
32 Burnley 182 232 -22%
33 Eintracht Frankfurt 181 172 5%
34 Bournemouth FC 179 216 -17%
35 Sevilla FC 175 127 38%
36 Olympique De Marseille 167
37 Celtic FC 164 137 19%
38 1899 Hoffenheim 163 166 -2%
39 Southampton FC 162 132 22%
40 SL Benfica 159
41 Brighton & Hove Albion FC 155 149 4%
42 SS Lazio SpA 144 155 -7%
43 SV Werder Bremen 142 156 -9%
44 Hertha BSC Berlin 138 165 -17%
45 Athletic de Bilbao 131 143 -9%
46 FC Zenit St Petersburg 131 125 4%
47 Villarreal CF 127 143 -11%
48 Valencia CF 119
49 FSV Mainz 05 113 123 -7%
50 1.FC Köln 104