18:54 / E Enjte, 14 Qershor 2018

Rikuperohet bitcoin

Vlera e bitcoin shënoi ngritje gjë që rezultoi në fshirjen e disa prej humbjeve që goditën monedhën digjitale javën e kaluar, e cila arriti deri në 18 për qind.

Vetëm disa orë pasi valutat më të mëdha digjitale të botës përfunduan tregtimin në nivelin më të ulët që nga fillimi i këtij viti, vlera e saj u rikthye këtë mëngjes në Londër, duke arritur në 6,487.10 dollarë.

Monedhat digjitale rivale, ripple, ethereum dhe lightweight gjithashtu fituan vlera, sipas agjencisë së bazuar në Nju Jork, Bloomberg.

Dje, çmimi i batalionit ra në 6.370 dollarë, niveli më i ulët në katër muaj, pak ditë pasi hakerët vodhën bitcoins nga bursa e Koresë së Jugut Coinrail, në vlerë prej 37 milionë dollarësh.

Vlera e bitcoin u rrit gjashtë herë vitin e kaluar, gjë që ndihmoi ndihmën për të arritur një rekord prej 19,783 dollarë në dhjetor.

Temat: