07:44 / E Enjte, 13 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Rreziku i një sulmi në zemër, 10 herë më i madh në prag të Krishtlindjeve

Rreziku i një sulmi në zemër, 10 herë më i madh në prag të Krishtlindjeve
Dita e Krishtlindjeve është dita më e zakonshme e vitit për të vuajtur nga një sulm në zemër, kanë gjetur studiuesit.

Akademikët i krahasuar datat dhe kohët e 280 mijë sulmeve të zemrës që ndodhën mbi 16 vjet në Suedi.

Ata gjetën se rasti i sulmeve në zemër arriti kulmin në 10 pasdite më 24 dhjetor.


Ata besojnë se stresi emocional dhe ankthi e rrisin rrezikun- sidomos në mesin e moshës mbi 75 vjeç, ose atyre që tashmë vuajnë nga diabeti ose sëmundjet e zemrës./Indeksonline/