05:48 / E Shtunë, 14 Prill 2018

SHBA-Franca-Britania, marrin pA�rkrahje edhe nga njA� aleat i fuqishA�m

Kanadaja ka paralajmA�ruar se mund tA� bA�het aleat i SHBA-sA�, BritanisA� e FrancA�s nA� sulmet ndaj Assadit nA� Siri. Kryeministri kanadez, Justin Trudeau ka thA�nA� se shteti i tij mbA�shtet kA�tA� veprim.

“Kanada dA�non pA�rdorimin e armA�ve kimike nA� sulmin e javA�s sA� kaluar nA� Ghoutua tA� SirisA�. Kanadaja mbA�shtet vendimin e Shteteve tA� Bashkuara, MbretA�risA� sA� Bashkuar dhe FrancA�s pA�r tA� ndA�rmarrA� veprime pA�r tA� degraduar regjimin e Asadit i cili pA�rdori armA� kimike kundA�r popullit tA� vet. Ne do tA� vazhdojmA� tA� punojmA� me partnerA�t tanA� ndA�rkombA�tarA� pA�r tA� hetuar mA� tej pA�rdorimin e armA�ve kimike nA� Siri. Ata qA� janA� pA�rgjegjA�s duhet tA� sillen para drejtA�sisA�” ka thA�nA� Trudeau./Indeksonline/

Temat: