14:37 / E Enjte, 10 Tetor 2019 / indeksADMonline

SHBA-ja s’është më ekonomia më konkurruese në botë, e kalon ky shtet

Singapori ka rrëzuar Shtetet e Bashkuara nga vendi i parë në raportin vjetor të konkurrencës së Forumit Ekonomik Botëror.

Indeksi merr në konsideratë faktorë të tillë si stabiliteti makroekonomik, infrastruktura, tregu i punës dhe aftësia e inovacionit.

Singapori e shtyu ekonominë më të madhe në botë në vendin e dytë këtë vit.

Shteti aziatik mban pikët kryesore për infrastrukturën, shëndetësinë, tregun e punës dhe sistemin financiar.

Singapori dhe Vietnami përfituan shumë nga lufta tregtare SHBA-Kinë.

Raporti vuri në dukje se dy ekonomitë aziatike po përfitojnë nga tensionet e tregtisë globale përmes devijimit të tregtisë.

Vietnami u ngjit me 10 pikë nga viti i kaluar, duke zënë vendin e 67-të nga 137 vende.

Importet amerikane nga Vietnami u rritën me 36% në pesë muajt e parë të këtij viti, pasi kompanitë kanë zhvendosur prodhimin nga Kina në Vietnam dhe vendet e tjera të Azisë Juglindore për të shmangur tarifat e larta.

Ndërkohë Singapori mbështetet në eksporte dhe e llogarit Kinën si partneren e saj më të madhe tregtare.