18:35 / E Premte, 05 Janar 2018

Shefi i muzikës në Apple po e lë kompaninë

Jimmy Lovine do të lërë gjigantin “Apple” shumë shpejt brenda vitit, kështu ka raportuar “Billboard”.

Lovine ndihmoi Apple të fillojë me shërbimin e saj të transmetimit në 2015. Që atëherë, Apple Music është rritur në mënyrë dramatike, duke u blerë nga 30 milion përdorues, e dyta në botë pas gjigantit të transmetimit Spotify, i cili njoftoi dje se ka arritur 70 milionë abonentë.

Faqja e muzikës Hits Daily Double njoftoi për herë të parë se largimi i Iovine do të ndodhë më vonë këtë vit, dhe Billboard e pasuroj këtë ngjarje me raportin se Lovine do të largohet kur rezervat të vihen në emrin e tij (rënë dakord me kohën që Iovine të marrë të drejtat për rezervat e Apple).

Siç raporton Billboard, Lovine ishte skeptike për mënyrën se si kompanitë (ose ndarjet brenda një kompanie) mund të jenë fitimprurëse vetë,  pra pa mbështetjen e firmave të mëdha të teknologjisë që shesin produkte të tjera./Indeksonline/