16:59 / E Shtunë, 13 Prill 2024 / Gj. Sh

Shefi i ushtrisë së Ukrainës thotë se fronti lindor është nën sulm intensiv rus

Shefi i ushtrisë së Ukrainës, Oleksandr Syrskyi, tha të shtunën se situata në frontin lindor ishte përkeqësuar ditët e fundit.

Ai tha se kjo u bë pasi Rusia ka intensifikuar sulmet e saj të blinduara dhe betejat janë tërbuara për kontrollin e një fshati në perëndim të qytetit të shkatërruar të Bakhmutit.

Syrskyi tha se ai udhëtoi në zonë për të stabilizuar pjesën e përparme pasi grupet sulmuese ruse duke përdorur tanke dhe transportues të blinduar të personelit përfituan nga moti i thatë dhe i ngrohtë që e ka bërë më të lehtë manovrimin.

“Situata në frontin lindor ditët e fundit është tensionuar ndjeshëm. Kjo lidhet kryesisht me aktivizimin e konsiderueshëm të aksionit sulmues nga armiku pas zgjedhjeve presidenciale në Rusi”, shkroi ai në aplikacionin Telegram.

Syrskyi, tha se Forcat e Moskës, po merrnin humbje të konsiderueshme gjatë sulmeve të tyre në lindje, por gjithashtu po bënin përfitime taktike, raporton Reuters.