11:40 / E Martë, 12 Shkurt 2019

Shkon në polici të raportoj se është përdhunuar, burri dënohet me burg për homoseksual

Një mashkull është burgosur për tetë muaj nën ligjet kundër homoseksualëve në Tunizi, pas raportimit se ai ishte përdhunuar nga dy meshkuj.

22 vjecari thuhet se ka shkuar në stacion policor në qytetin jugor të Tunasit, Sfax, për të raportuar për sulmin dhe grabitjen e dyshuar- por ai është arrestuar.

Një grup i të drejtave të homoseksualëve në vendin e Afrikës së Jugut tha se ai ishte akuzuar për homoseksualitet dhe ishte detyruar t’i nënshtrohej një ekzaminimi invaziv.

Gjykata ka vendosur që ai të dënohet me 8 muaj burg për homoseksualitet, pasi mendonin se ajo ka bërë seks me dëshirë.

Ndërkohë, sulmuesit e tij të dyshuar u dënuan me tetë muaj  për homoseksualitet, sulm fizik dhe vjedhje./Indeksonline/